A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara üdvözli mindazokat a diplomás gyógyszerészeket, akik a karon akkreditált szakgyógyszerészi képzésen részt kívánnak venni, és szakképesítést szeretnének szerezni a szeptemberben meghirdetett szakképesítésekből.
A gyógyszerészi szakképzést szabályozó 22/2012 (IX. 14.) EMMI rendeletet követően, a 57/2021. (XII. 27.) EMMI rendelet a következő szakirányokat határozta meg. A szakma három fő alapterületén, a Gyógyszerellátási-, Kórházi-klinikai- és Ipari és gyógyszerkutatási szakgyógyszerészet szakirányokon belül, több alap-szakképesítés szerezhető meg, mely a 57/2021. (XII. 27.) EMMI rendelet alapján a karon a következő szakirányok akkreditáltak:
- Gyógyszertár üzemeltetés, vezetés
- Gyógyszerészi gondozás és farmakológia
- Kórház-klinikai szakgyógyszerészet
- Gyógyszertechnológia, készítményfejlesztés és gyártás, biológiai és növényi
eredetű szerek, radiogyógyszerészet
A szakképző rendszer a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karon
A felsőfokú szakirányú szakképzés teljes időtartama alap-szakképesítés esetében 36 hónap. A képzés a szakterületre általánosan jellemző és szükséges ismeretanyagról szóló előadás jellegű képzésből álló törzsképzési időre (12hó), valamint ezt követően a választott alap-szakképesítésnek megfelelő speciális elméleti képzést felölelő szakgyakorlati időre (24hó) tagolódik.
A gyógyszerészi szakképzés elméleti oktatásáért a kar felelős, míg a gyakorlati képzés a jelölt munkahelyén (akkreditációval rendelkező közforgalmú gyógyszertár, kórház-klinikai intézeti gyógyszertár, vagy gyógyszergyártó egység) folyik. A szakgyógyszerész jelölt a képzés gyakorlati részét tehát vagy akkreditált közforgalmú gyógyszertárban tölti, vagy a kórház-klinikai szakképzés Intézeti gyógyszertárban vagy a Debreceni Egyetemen valamelyik tanszékén tölti. A Gyógyszerésztudományi Kar és az Egyetemi Gyógyszertár között az oktatási feladatokat (így a szakképzést is) együttműködési szerződés szabályozza
Jelenleg a DE GYTK szakképzési rendszere Szakképzési Grémiumként része DE Általános Orvos, Fogorvos, Gyógyszerész és Szakpszichológus Szak-és Továbbképzési Központnak. A DE GYTK Szak- és Továbbképzési grémiuma felelős a gyógyszerész szak- és továbbképzés szervezéséért. A Szakképzés rendszere magába foglalja a szakirányok által indított szakképzésekre jelentkezők felvételét, a szakképzési rendelet által előírt tanfolyamok megszervezését, a képzést követő számonkérést, illetve az OKFŐ által szervezett szakvizsgák lebonyolítását. Ezen kívül szakértőként közreműködik az egészségügyi szolgáltatók (közforgalmú gyógyszertárak, intézeti gyógyszertárak) szakképző hellyé történő minősítésének eljárásában. A közforgalomban dolgozó gyógyszerészek szakirányú képzésében a Szakmai Grémium, közel száz oktatói gyógyszertárral van kapcsolatban, közvetlenül a szakképzésben részt vevő gyógyszerészeken keresztül. Ennek a rendszernek a támogatását segíti az évente, a Kar által szervezett, speciális, oktató gyógyszerészi összejövetel, mely a szakképzés területén adódó közös feladatok megoldásában (képzési tematikák harmonizálása, aktualizálása stb.) játszik fontos szerepet. A szakképzésben részt vevő fontos oktatógyógyszerészek munkáját a DE GYTK a „DE GYTK oktató gyógyszerésze” cím adásával ismeri el. Eddig tíz gyógyszerész kapta meg ezt a címet.
A kórházi/klinikai szakterületen a DE Klinikai Központ Egyetemi Gyógyszertárával és az Orvosi Képalkotó Klinikával, illetve az ott dolgozó gyógyszerészekkel biztosítja azt a szakmai hátteret, mely szükséges a kórház-klinikai szakirány színvonalas működéséhez.