Hidroxy-cloroquine biztonságos alkalmazhatósága pályázat

2020-2.1.1.-ED-2020-00023 szerződés számú „EU generikus hidroxy-cloroquine filmtabletta fejlesztése, törzskönyvezése és a biztonságos alkalmazhatóságra vonatkozó humán pilot klinikai vizsgálata” című projekt nyilvánosságra hozható rövid magyar összefoglalója

A projekt célja hydroxy-cloroquin tartalmú EU generikum filmtabletta fejlesztése, és törzskönyvezése, valamint a biztonságosságra vonatkozó és szükséges humán klinikai pilot vizsgálata. A hydroxy-cloroquin hatóanyag önmagában és/vagy más hatóanyagokkal kombinációban hatékonynak bizonyult COVID-19 vírus által okozott fertőzésekben. Magyarországon 250 mg cloroquin hatóanyagtartalmú originális készítmény Delagil néven van forgalomban. Annak érdekében, hogy a koronavírus elleni egyik készítményt magyar intézmény állítsa elő, a Debreceni Egyetem kutatási-fejlesztési tevékenység keretén belül célul tűzte ki magyar hydroxycloroquin tartalmú generikus készítmény előállítását. A kutatás magába foglalja a szabadalomkutatást, az analitikai módszerfejlesztést és validálást, a preformulációs és formulációs vizsgálatokat beleértve az összehsonlító kioldódási vizsgálatokat és a stabilitásvizsgálatokat is. A gyógyszertechnológiai fejlesztés a QbD elvek alapján történik, a pilot (félüzemi) méretű sarzsok gyártásával zárul. A generikus fejlesztési dokumentáció elkészítésével párhuzamosan készül el a humán klinikai vizsgálati protokoll, amely a COVID-19 elleni fertőzésekben alkalmazott nagy dózisok biztonságos alkalmazhatóságának vizsgálatára irányul. A dokumentációt a törzskönyvi beadványhoz szükséges vizsgálati jelentéssel kiegészítve Nemzeti törzskönyvi engedélyeztetésre nyújtjuk be. A törzskönyvezett készítménnyel humán pilot safety vizsgálatot végzünk.