A Gyógyszerhatástani (Farmakológiai) tanszék küldetése
A gyógyszerészdoktorok feladatai és társadalmi felelőssége az elmúlt évtizedekben jelentősen megnövekedett és kiszélesedett, ezért gyógyszerésznek a megnövekedett feladatok elvégzéséhez alapos elméleti tudással és kellő gyakorlati ismeretekkel kell rendelkeznie a gyógyszerek előállítása, vizsgálata, alkalmazása és kutatása területén. A XXI-ik század „egészségipara” megkívánja a dinamikus fejlődést az egészségügy területén, a gyógyszerészképzésben résztvevő tanszékek harmonikus együttműködését, az oktatás és kutatás magas színvonalát. A kiemelt társadalmi érdeklődés megkívánta a debreceni gyógyszerészképzés bevezetését és karrá alakulását (2003) a Debreceni Egyetemen. A gyógyszerészdoktori képzés meglévő hazai struktúrája, a képzés egységessége megköveteli az Európai Unió képzési szabályzatainak a megvalósítását az egyetemi oktatás és kutatás területén egyaránt. A Gyógyszerhatástani tanszék alapvető funkciói a graduális magyar- és angolnyelvű képzés mellet,t a rezidensképzés, a Ph.D. képzés, valamint az életen át tartó jogszabály alapján előírt 5 éves továbbképzési rendszer biztosítása. Mindemellett a Gyógyszerészeti Tudományok Doktori Iskola működtetése az oktatói és kutatói utánpótlás biztosítása érdekében a MAB (Magyar Akkreditációs Bizottság) követelményrendszerének és ajánlásainak a figyelembevételével is egy alapvető feladat. A Tanszék koordináló szerepet tölt be az oktatásszervezésben, felügyeli és működteti a Doktori Iskolát, az oktatói és tudományos minősítés rendszerét, kezdeményezi új programok és alprogramok indítását. Menedzseli a már létező kutatási témák gazdagítását és jövőbeni kutatási témák elnyerését. A gyógyszerészeti pálya sok-sok elméleti tudást és gyakorlati adottságot igényel, melyek mellett az emberszeretet, a betegközpontú gyógyszerészi szemlélet, a pályához való ragaszkodás, a megbízhatóság is elengedhetetlen követelmény, mert a haladó, humanista szemlélet birtokában egész életén át embertársaiért és a közösségért vállal áldozatos munkát és felelősséget. Az említettekhez hozzájárul még mint egy legfontosabb feladata a Tanszéknek, a gyógyszerek teljeskörű alkalmazásának a megismertetése, azok felhasználási területei, javallatai, mellékhatásai és kölcsönhatásai. Mindezen tudásanyag ismerete, a hallgatókkal történő elsajátítása a Tanszék legfontosabb feladatai közé tartozik.
A gyógyszertan (farmakológia) az élő szervezetek és az élő szervezetek működését befolyásoló anyagok (farmaconok) között fellépő kölcsönhatásokat tanulmányozó tudományág. Legfontosabb ága az orvosi gyógyszertan, amelynek tárgya az ember, és a betegségek megelőzésére (prevenció), felismerésére (diagnosztizálás), gyógyítására (szanálás), használt anyagokkal foglalkozik. A pharmacon (gör.) gyógyszert, mérget, kábítószert egyaránt jelent, ezért használata nem azonos a magyar gyógyszer szóval. A gyógyszertan szerteágazó tudomány, magában foglalja az alábbi ágakat
- Farmakodinámia: a gyógyszerek hatásait, hatásmechanizmusait elemzi, vagyis azokat a folyamatokat, amelyeket a gyógyszer indít meg a szervezetben.
- Farmakokinetika: Követi a gyógyszerek sorsát az emberi szervezeten belül.
- Kísérletes gyógyszertan: a laboratóriumi körülmények között végzett kísérletek összességét öleli fel.
- Klinikai farmakológia: a gyógyszertani ismeretek emberre való alkalmazásával foglalkozik.
- Toxikológia (méregtan): a farmakonok által az emberi szervezetre gyakorolt káros hatásokkal foglalkozik. Az orvosi toxikológia feladata a gyógyszerek káros mellékhatásainak a tanulmányozása.
- A gyógyszerészet (farmácia) a gyógyszertantól (farmakológia) eltérően, nem a gyógyszerek és az élő szervezet kölcsönhatásaival, hanem a gyógyszerek anyagi (fizikai, kémiai) tulajdonságaival foglalkozó tudomány.
Prof. Dr. Tósaki Árpád, Ph.D., D.Sc., gyógyszerész, egyetemi tanár, tanszékvezető 1998 július 1-től, igazgató és a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karának első dékánja (2001 október 20-tól – 2009 június 30-ig).
A tanszék fő kutatási profilja a kardiovaszkuláris megbetegedések hatásmechanizmusainak vizsgálata, azok tisztázása, és gyógyszeres kezeléssel történő befolyásolhatósága állatkísérletes modelleken. A tanszék megalakulása óta (1998) számos hazai (ETT, OTKA, RET, GVOP, TÁMOP) és nemzetközi (VW Stiftung, NIH-FIRCA, NATO) pályázat elnyerésével biztosította a szükséges anyagi forrásokat az oktatáshoz, kutatáshoz és a Ph.D. képzéshez. Az alap és innovatív kutatás eredményei számos nemzetközi folyóiratban publikálásra kerültek, továbbá az innováció tükrében hazai és nemzetközi szabadalmi bejegyzések is készültek.
dr. Lekli István
Prof. Dr. Tósaki Árpád
Dr. Bak István
Dr. Szőke Kitti
Dr. Gyöngyösi Alexandra
Dr. Szabó Erzsébet
Vass Virág
Dr. Tánczos Bence
Berczi-Kun Enikő
Füzesi Tibor