Pályázati beszámoló az East Tennessee State Universityn (ETSU) töltött szakmai gyakorlatról
A tanulmányút helyszíne: USA, Tennessee állam, Johnson City, East Tennessee State University, Bill Gatton College of Pharmacy
A tanulmányút időpontja: 2019. március hónap
Résztvevők: Orosz Fruzsina (V. éves gyógyszerészhallgató), Dr. Rusznyák Ágnes (I. éves PhD hallgató), Dr. Arany Petra (II. éves PhD Hallgató)
A szakmai gyakorlat során lehetőségünk volt részt venni egy hónapig az Amerikai Egyesült Államokban, Tennessee államban egy kórházi-gyógyszertári-egyetemi gyakorlaton. Ennek során megismertük a fontos különbségeket az amerikai és a magyar egészségügyi ellátórendszer között. A biztosítási rendszer óriási különbségeit, illetve a kórházak, háziorvosi praxisok és gyógyszertárak közötti különbségeket. Az USÁn belül is egy egyedi rendszer került kialakításra, ahol a kórházi gyakorlatban az orvosi csoport részeként is dolgozik az adott osztályon a gyógyszerész, ahol a beteg gyógyszerelésével kapcsolatos feladatokat neki kell ellátnia, minden nap részt vesz a viziteken és nyomon követi a betegek aktuális állapotát. Szakirodalmi adatok felhasználásával állítja össze a legmegfelelőbb terápiát. Egyedi módon a háziorvosi praxisban is dolgozik gyógyszerész, ahol kikérdezi a betegeket a szedett gyógyszerekről, esetleges mellékhatásokról és interakciókról. Bemutatja a betegeknek egy-egy újabb gyógyszerforma adagolását, megbeszéli velük az alkalmazást. A gyógyszertári gyakorlat is jelentősen eltér az itthonitól, itt amit kiemelnénk, hogy van lehetőség a vakcinák beadására a gyógyszertárakba, amit a gyógyszerész fog elvégezni. Az eltérő oktatási rendszerbe is bepillantást nyerhettünk, mivel sem Tennessee államban, sem a környező államokban nincsenek nagyobb gyógyszercégek, így itt sokkal kisebb hangsúlyt fektetnek a gyógyszertechnológia oktatására. Hamarabb elkezdődik a hallgatóknak a hatástan és az interakciók oktatása, melyet tudnak hasznosítani mind a klinikai, mind a gyógyszertári gyakorlat során, illetve nagyobb hangsúlyt fektetnek a gyakorlati képzésre, az elméleti információ elérésének módját is megtanítják a hallgatóknak.
Amerikában nagyon sokat fejlődött a kommunikációs készségünk, nagyon tetszett, hogy folyamatosan kérdéseket tesznek fel. Náluk az, hogy kérdezel nem azt jelenti, hogy valamit nem tudsz, hanem sokkal inkább a tudás iránti vágyat.
Ezúton is szeretnénk megköszönni, hogy részt vehettünk a szakmai gyakorlaton és ilyen nagyszerű tapasztalatokat szereztünk!
Fruzsi, Ági és Petra