Hírek

A Debreceni Egyetem több PhD- hallgatója és fiatal szakorvosa is bemutatta kutatását a Budapesten megrendezett európai reumatológus kongresszuson (EWRR). A szakmai tanácskozáson többek között a sejtes immunológia, a fájdalom, a szöveti károsodás, az immuntolerancia, az autoinflammáció és autoimmunitás legújabb kutatási eredményeit vitatták meg a résztvevők.

A mentális egészség megőrzésétől a hivatali ügyintézésen át a nyelvtanulás megkönnyítéséig, összesen huszonegy ötletet mutattak be debreceni hallgatók az első alkalommal megrendezett, hackAIthon nevű ötletversenyen május 14-én, szerdán a Debreceni Egyetem Innovációs Központjában.

Barta Juditot, a Debreceni Egyetem egyetemi docensét, a Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika szakorvosát választották a Magyar Kardiológusok Társasága (MKT) belügyi alelnökévé a szakmai szervezet idei kongresszusán. A május 9-e és 12-e között megrendezett eseményen Csanádi Zoltán professzor, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika igazgatója pedig a társaság egyik legrangosabb díját, a Zárday Imre emlékérmet vehette át.

A hazai és nemzetközi kutatósebészet elismert alakjára, Furka Istvánra emlékeztek tanítványai, barátai és családtagjai születésének 90. évfordulója alkalmából. A hétfői ünnepségen avatták fel a professzor domborművét a Sebészeti Műtéttani Tanszék róla elnevezett könyvtárában, majd emlékülésen elevenítették fel Furka István iskolateremtő tevékenységét, a művészetek iránti elkötelezettségét, optimista, életvidám személyiségét.

Szimulált földrengések után, romos állapotú épületek alól mentettek ki és láttak el sérülteket a meDEkrízis 2025 – Nemzetközi Katasztrófa- és Honvédorvosi Versenyen a Debreceni Egyetem orvostanhallgatói. A mentés mellett katonaorvosi és különleges éjszakai feladatokat végeztek az egyetemisták, akiknek a megmérettetés egyben vizsga is volt.

Száz éve született Alberth Béla, a debreceni Szemklinika egykori igazgatója, a szaruhártya-átültetés legelismertebb magyar szaktekintélye. Az iskolateremtő professzor tevékenységét tanítványai, barátai, tisztelői idézték fel az évforduló alkalmából rendezett tudományos ülésen pénteken a Debreceni Egyetemen. A jubileum alkalmából Alberth Béla tiszteletére emlékfát is ültettek a Szemklinikánál.

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 199. közgyűlésén új akadémikusokat választottak. A Debreceni Egyetem (DE) öt professzora kapott levelező tagságot, míg az eddigi levelező tagok közül négy akadémikus lett az MTA rendes tagja.

A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karán elsősorban a rákkutatásban, illetve a vázizomkutatásban használják azt a szuperfelbontású, lézerrel felszerelt mikroszkópot, amellyel a biológiai makromolekulák működését, kölcsönhatásait is megfigyelhetik. Az eszközt a kar intézetei már számos kutatási projektben alkalmazzák, de a jövőben hazai, illetve külföldi partnerekkel közös tudományos együttműködésekben is fontos szerepet kaphat.

Egy, a rákos elváltozások kemoterápiás kezelésében a remények szerint áttörést hozó új típusú készítmény fejlesztésére nyert támogatást egy nemzetközi kutatócsoport-hálózat, amit a Debreceni Egyetem vezet. A NextNano4Cancer projektben tajvani, francia, spanyol, román és magyar szakemberek működnek együtt.

Eredményesen szerepeltek a Debreceni Egyetem hallgatói a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Orvos- és Egészségtudományi Szekcióján. A hallgatók összesen harmincnégy első, második és harmadik helyezést értek el, emellett szakmai előadásaikat mintegy negyven különdíjjal és kitüntetéssel ismerték el az április 23-a és 25-e között a Pécsi Tudományegyetemen megrendezett konferencián.